image


Wielofunkcyjny kultywator uprawowy U 436



image

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    2,6 - 6,0 m
  • Zapotrzebowanie mocy
    105 - 400 KM
  • Maksymalna głębokość robocza
    35 cm
  • Prędkość robocza
    8 - 15 km/h
  • Rozstaw rzędów zębów
    78 cm
  • Odległość między śladami zębów
    26 - 28,5 cm









image

Uprawa ścierniska, uprawa przedsiewna, głębokie spulchnianie
Podstawową zaletą wielofunkcyjnego kultywatora uprawowego jest możliwość zastosowania go do płytkiej i głębokiej uprawy gleby. Agregat U 436 oferuje szerokie spektrum możliwości. Prześwit pod ramą 95 cm, odstęp między belkami 80 cm oraz duża odległość wału od elementów roboczych pozwala na szybką, agresywną uprawę. Ząb kultywatora jest zoptymalizowany pod kątem mieszania oraz siły uciągu. Przeprowadzenie zarówno płytkiego i głębokiego kultywatorowania przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia pozwala na oszczędność w obrębie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Wyposażony w lemiesze ze skrzydełkami podcinającymi kultywator Rolmako doskonale spełnia swoją rolę podczas wstępnej, płytkiej uprawy roli.

image

Doskonała alternatywa dla pracy pługiem
Wielofunkcyjny kultywator uprawowy U 436 jest kombinacją narzędzi uprawowych do bezorkowej uprawy gleby. Maszyna jest alternatywą dla pracy pługiem. Dzięki swojej budowie zapewnia uniwersalność uprawy. Szeroki zakres zastosowań obejmuje płytką obróbkę, intensywne mieszanie resztek roślinnych z glebą na średnich głębokościach oraz głębsze rozluźnienie gleby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych elementów roboczych. Kultywator występuje w dwóch wersjach zabezpieczenia: grządziel sprężynowa lub zabezpieczenie sprężynowe Non-Stop. Maszyna zapewnia stabilną pracę na zadanej głębokości, dokładne wymieszanie resztek pożniwnych oraz napowietrzenie gleby.

image

Uniwersalna maszyna dostosowana do Twoich potrze
Szczególną cechę kultywatora stanowi jego elastyczność w zakresie stosowanych narzędzi pracy. Maszynę można w łatwy sposób wyposażyć w redlice różnego kształtu i dzięki temu optymalnie dostosować do różnych potrzeb. Na trzech belkach zamontowane są zęby, które pozwalają pracować w różnych warunkach, na różnych głębokościach od 5 cm do 35 cm. Wielką zaletą wielofunkcyjnego kultywatora uprawowego jest zdolność nie tylko do głębokiej uprawy, ale również płytkiej. Jest to doskonała maszyna do prowadzenia uprawy w systemie jednoprzejazdowym. Szerokość robocza oraz możliwość szybkiej pracy w odniesieniu do czasu realizacji poszczególnych operacji przekłada się na korzyści ekonomiczne.





Wyposażenie standardowe

Kultywator z grządzielą sprężynową
Grządziel sprężynowa kompatybilna z różnymi elementami roboczymi, wał rurowy Ø500 mm. Maszyna dostarczana jest z redlicą sercową, pozostałe dłuta za dopłatą.

Kultywator z zabezpieczeniem śrubowym lub sprężynowym Non-stop
Ząb kultywatora Delta (stal borowa) szeroki na 35 cm składający się z dłuta oraz bocznych lemieszy podcinających, wał rurowy Ø500 mm. Maszyna składana hydraulicznie w wersji półzawieszanej wyposażona jest w koła 520/50-17 oraz hamulec pneumatyczny (wózek transportowy znajduje się przed wałem doprawiającym)*. Kultywator H i HP standardowo wyposażony jest w hydrauliczną regulację głębokości oraz blokadę na czas transportu.

*) nie dotyczy wariantu PRO, który w wersji półzawieszanej ma koła osadzone za wałem i standardowo nie ma hamulca.

Wyposażenie opcjonalne

Elementy robocze kultywatora z grządzielą sprężynową
- redlica obracalna
- redlica ścierniskowa 170 mm
- redlica wąska
Elementy robocze kultywatora z zabezpieczeniem sprężynowym Non-stop
- ząb AgriFlex (stal borowa)
- ząb AgriFlex (napawana redlica + lemiesze)
- ząb AgriFlex (redlica + lemiesze z węglikiem spiekanym)
- redlica napawana
- redlica z węglikiem spiekanym
- redlica wąska do zęba AgriFlex
Piasta bezobsługowa SKF
Hydrauliczna regulacja głębokości pracy
Belka ze zgrzebłem sprężynowym
Dyszel + wał oponowo-transportowy Ø600 z hydrauliczną regulacją głębokości pracy
Rozbudowa do wersji półzawieszanej
Hamulec pneumatyczny dla wersji półzawieszanej
Hamulec hydrauliczny dla wersji półzawieszanej
Koła podporowe:
- 185/65-15 do wersji półzawieszanej dla ramy sztywnej
- 400/60-15.5 do wersji półzawieszanej dla ramy hydraulicznej

Wał nożowy ProCut
Siewnik poplonu Delimbe
Siewnik poplonu APV
Przednie tablice odblaskowe
Przednia belka z oświetleniem LED
Tylna belka z oświetleniem LED
Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
Siewnik poplonu APV
Osłony boczne niwelujące
Przednia belka z oświetleniem LED
Tylna belka z oświetleniem LED
Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału

Wały tylne - opcjonalne

Wał strunowy z listwami prostymi
ø460 mm
Wał strunowy z listwami uzębionymi ø460 mm
Wał zębaty Packer ø460/550 mm
Wał rurowo-pierścieniowy ø450 mm
Wał Crosskill ø400/500 mm
Wał pierścieniowy ø500/600 mm
Wał sprężynowy ø470/550 mm
Wał gumowy ø500 mm
Wał oponowy ø600 mm
Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC ø600 mm
Wał spiralny ø455 mm
Wał oponowo-transportowy ø600 mm
Wał T-ring ø500/600 mm
Wał U-ring ø540 mm
Tandem wał rurowy ø400 mm plus strunowy ø400 mm
Tandem rurowy Ø400 mm
Tandem U-ring Ø540 mm
Wał pryzmatyczny ORION ø500 mm


Zobacz więcej







Zęby kultywatora

image

Zdolność nie tylko do płytkiej uprawy, ale również głębokiej jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów roboczych. Trzy belki, na których montowane są zęby uprawowe, rozstawione są w odległości 78 cm od siebie, a dystans między zębami na każdej belce to 80 cm. Prześwit ramy, który wynosi ponad 85 cm zapewnia wystarczającą ilość miejsca na przepływ dużych ilości resztek pożniwnych i gleby, nawet przy maksymalnej głębokości roboczej. Agregat może zostać wyposażony w dwa warianty elementu roboczego. Standardowe odkładnie proste typu Delta zapewniają optymalne wymieszanie. Ząb AgriFlex z odkładnią wyprofilowaną w prawo lub lewo zamontowaną tak, aby osiągnąć najlepszy efekt mieszania resztek pożniwnych z glebą. Niezależnie od zęba DELTA lub AgriFlex dłuta w obu wariantach dostępne są ze stali borowej, napawane lub z wbudowanym węglikiem spiekanym. Gęsto rozstawione zęby uprawowe w każdym wariancie mieszają glebę z resztkami pożniwnymi do głębokości 35cm. Często pole jest gotowe do siewu już po jednym przejeździe.

Wał nożowy

image

Wał nożowy zamocowany z przodu maszyny przed zębami kultywatora stosuje się dla lepszego i intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych. Skośne ułożenie noży zapewnia równomierne rozłożenie siły cięcia, a w konsekwencji najlepszy efekt pracy. Solidne bezobsługowe łożyska i noże wykonane ze stali borowej to charakterystyczne cechy zapewniające długą żywotność. Zamknięty rdzeń wałka jest wyjątkowo niewrażliwy na kamienie i zapychanie resztkami pożniwnymi. Noże dwustronne ostrzone z obu stron zmniejszają o połowę koszty zużycia.

Zabezpieczenie sprężynowe

image

Podstawowe zabezpieczenie na grządzieli sprężynowej może być uciążliwe na polach z dużą ilością przeszkód. Na glebach kamienistych zaleca się stosowanie zabezpieczenia za pomocą bezobsługowych, mocnych sprężyn. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę. Po pokonaniu przeszkody redlice skrzydełkowe automatycznie powracają do pozycji roboczej. Każdy ząb niezależnie reaguje na przeszkody, a sprężyna pozwala na zminimalizowanie sił powstających podczas kolizji i na błyskawiczny powrót podzespołu do zadanego precyzyjnie położenia roboczego. Zabezpieczenie sprężynowe zębów w agregacie podorywkowym znajduje się na liście opcji dodatkowych.

Talerze równające

image

Równanie gleby jest jednym z warunków prawidłowego jej ugniecenia. Zadanie to jest przejęte przez talerze równające. Zamocowane na belce przed wałem doprawiającym posiadają możliwość regulacji odległości od elementów roboczych, co jest bardzo ważne przy wysokim ściernisku i dużym nagromadzeniu słomy. Każdy talerz można regulować indywidualnie i odpowiednio dostosować do prędkości roboczej. Elementy równające wykonane są ze stali borowej. Solidna konstrukcja piasty talerza gwarantuje długą eksploatację. Para talerzy krawędziowych do niwelowania bocznych redlin to wyposażenie standardowe każdego kultywatora podorywkowego.

Zgrzebło sprężynowe

image

Producent opcjonalnie montuje za wałem doprawiającym belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże nagromadzenie słomy uniemożliwia prawidłową uprawę. Staranne rozprowadzenie słomy ma wielkie znaczenie, ponieważ kolejnej roślinie uprawowej zapewnia się te same warunki rozwoju na całej powierzchni pola. Zgrzebło sprężynowe jest doskonałym narzędziem uzupełniającym uprawę, ponieważ zapewnia lepsze warunki startowe wysiewanym roślinom.

Siewnik poplonu

image

Nasze maszyny uprawowe wyposażamy w siewniki poplonów przy współpracy ze specjalistami z firmy APV, którzy posiadają w ofercie szeroką gamę siewników do poplonu oraz nawozu. Cała gama produktów oraz dostępne akcesoria dostępne na stronie firmowej producenta (https://www.apv-polska.pl). Dzięki połączeniu etapów roboczych poprzez zastosowanie siewników do międzyplonów APV na maszynach uprawowych Rolmako ogranicza się niepotrzebne przejazdy. Urządzenia APV zapewniają możliwość precyzyjnego rozsiewania międzyplonów nawet w najmniejszych dawkach.

Wały doprawiające

image

Ugniatanie, zagęszczenie gleby, kruszenie grud oraz wyrównanie powierzchni pola to dopełnienie uprawy następujące po pracy narzędzi roboczych maszyn uprawowych. Zadanie to przejmuje wał tylny. Wybór odpowiedniego wału doprawiającego ma duży wpływ na cały proces pracy oraz charakterystykę zastosowania maszyny uprawowej, dlatego w Rolmako udostępniamy gamę wałów uprawowych różniących się kształtem, rodzajem zastosowanego materiału, średnicą zewnętrzną, wagą oraz co najważniejsze przeznaczeniem uprawowym. Wybór zależy od tego, jaką mamy glebę oraz jaki efekt uprawowy chcemy uzyskać. W Rolmako świadczymy fachowe usługi doradcze podczas konfiguracji urządzeń rolniczych zmierzające do właściwego dostosowania maszyny uprawowej do warunków, w jakich ma pracować.






Korzyści ekonomiczne

image

Pozytywne atuty wynikające z zakupu kultywatora do bezorkowej uprawy gleby:
- polepszenie struktury oraz lepsze zatrzymywanie wody i zwiększenie zawartości substancji organicznej w wierzchniej warstwie gleby
- lepszy dostęp rośliny w czasie wzrostu do składników mineralnych oraz wody niezbędnej dla ich rozwoju
- brak odwracania gleby, nie zachodzi zjawisko przesuszania jak i wietrzenia gleby
- zmniejszenie czasu potrzebnego na uprawę poprzez ograniczoną liczbę zabiegów uprawowych
- zachowanie optymalnych terminów siewu nawet przy dużych areałach
- mniejsze siły tarcia występujące przy mieszaniu gleby w stosunku do klasycznego pługa ornego
- oszczędność w zużyciu paliwa i mniejsze koszty utrzymywania maszyn
- zmniejszenie kosztów eksploatacji (części zamienne, konserwacja)
- całkowity koszt uprawy może być zmniejszony o 50 % w stosunku do tradycyjnych zabiegów uprawowych
- do atmosfery trafia mniej dwutlenku węgla oraz spalin
- umiarkowana cena zakupu nowego kultywatora w stosunku do jakości.

Najdłuższa żywotność ułożyskowania talerza

image

Wyeliminowano konieczność konserwacji piast, co ogranicza potrzebę utrzymania ruchu oraz pozwala oszczędzać czas. Standardowe piasty mogą zostać zastąpione oryginalnymi bezobsługowymi SKF, które oferują trzykrotnie większą trwałość eksploatacyjną w stosunku do innych rozwiązań. Jakość SKF to poprawa niezawodności, podniesienie wydajności oraz obniżenie kosztów pracy. Trwałość eksploatacyjna piast SKF osiąga poziomy wielokrotnie wyższe niż w przypadku konwencjonalnych łożysk, co można uzyskać stosunkowo niskimi kosztami posiadania i eksploatacji. Wykonana w 100 % ze stali łożyskowej piasta pozwala na optymalizację czasu pracy maszyny bez przestoju oraz ogranicza koszty serwisowania maszyn rolniczych.

Koła podporowe

image

Szerokie przednie koła podporowe zapewniają doskonałą kontrolę głębokości roboczej. Poprawiają one stabilizację pracy, zapewniają dodatkowe podparcie, co odciąża trzypunktowy układ zawieszenia ciągnika. Duża średnica kół pozwala na płynną pracę nawet na nierównym polu, gwarantuje doskonałą precyzję przy dużych szerokościach maszyn, pozytywnie wpływa na jakość uprawy jako element stabilizujący maszynę w trakcie pracy.

Hydrauliczna regulacja głębokości

image

Hydrauliczna regulacja głębokości zapewnia optymalny komfort użytkowania oraz znacznie ułatwia czynności związane z ustawieniem tego parametru pracy. Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach. Jest bardzo przydatna gdy wymagana jest częsta zmiana głębokości pracy elementów roboczych maszyny.

Wał oponowo-transportowy

image

Niezależne podwozie może zostać zastąpione przez wał oponowy. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco skrócono długość maszyny. Efektem jest lepsza skrętność agregatu. Wał oponowo-transportowy dzięki dużej średnicy i doskonałych właściwościach tocznych swobodnie pracuje na luźnej glebie dbając o odpowiednie do wymagań równomierne i głębokie ugniatanie gleby przed siew. Solidne koła o bieżniku ciągnikowym są niewrażliwe na zakamienione warunki oraz umożliwiają bezproblemową pracę w wilgotnych warunkach. Głównym celem pracy wału oponowego jest zagęszczenie gleby poprawiające podsiąkanie wody. Jezdny wał oponowo-transportowy dostępny jest dla maszyn w wersji z ramą sztywną. Tak skonfigurowana maszyna wyposażona w sprzęg do siewnika tworzy ekonomiczny zintegrowany zestaw uprawowo-siewny. Agregat do bezorkowej uprawy gleby z wałem oponowo-transportowym doskonale radzi sobie w trudnych wilgotnych warunkach, gdzie dla większości maszyn płynna uprawa jest niemożliwa.

Wiele dostępnych konfiguracji

image

Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.

Stal zapewniająca przewagę

image

Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.

Przewymiarowane konstrukcje

image

Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.






Szerokość 2,6 m

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    2,6 m
  • Liczba zębów
    9
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    105
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    1390
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    1485

Szerokość 3,0 m

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    3,0 m
  • Liczba zębów
    11
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    125
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    1525
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    1690

Szerokość 3,5 m

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    3,5 m
  • Liczba zębów
    13
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    150
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    1760
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    1955

Szerokość 4,0 m

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    4,0 m
  • Liczba zębów
    15
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    170
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    1985
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    2210

Szerokość 4,0 m H

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    4,0 m H
  • Liczba zębów
    14
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    170
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    x
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    3500

Szerokość 4,5 m H

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    4,5 m H
  • Liczba zębów
    16
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    195
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    x
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    3800

Szerokość 4,0 m H PRO***

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    4,0 m H PRO***
  • Liczba zębów
    170
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    105
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    X
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    3300

Szerokość 4,5 m H PRO***

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    4,5 m H PRO***
  • Liczba zębów
    16
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    195
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    x
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    3600

Szerokość 5,0 m HP

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    5,0 m HP
  • Liczba zębów
    18
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    220
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    x
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    5900

Szerokość 6,0 m HP

  • Dane techniczne
    Parametry
  • Szerokość robocza
    6,0 m HP
  • Liczba zębów
    22
  • Zabezpieczenie - Zapotrzebowanie mocy (KM)*
    245
  • Grządziel sprężynowa - Waga (KG)**
    x
  • Sprężynowe NON STOP - Waga (KG)**
    6500



*) minimalne zapotrzebowanie mocy może się znacznie różnić w zależności od wyposażenia i warunków glebowych.
**)waga maszyny z wyposażeniem standardowym.
***) przy wyborze opcji "rozbudowa do wersji półzawieszanej" do wagi należy dodać 1550 kg.










ROLMAKO
AGRICULTURAL MACHINERY Sp. z o.o.


ul. Nekielska 11F
Psary Małe k. Wrześni
62-300 Września, woj. wielkopolskie

E-mail: rolmako@rolmako.pl
Telefon: (+48 61) 438 87 35
Telefon kom.: +48 608 479 817

Social Media

Śledź nas na mediach społecznościowych